Kalorifer Petegi Montajı Nasıl Olmalıdır
Kalorifer Petegi Montajı Nasıl Olmalıdır

Kalorifer Petegi Montajı Nasıl Olmalıdır

Kalorifer Peteği Montajı

Kalorifer Peteği Montajı Dökme dilimli ısıtıcılar, arızalı parçaların değiştirilebilmesi, dilim eklenmesi ya da radyatörün dilimlenebilmesi gibi özellikleri ile oldukça avantaj sağlayan ısıtıcı türleri arasındadır. Kalorifer Petegi Montajı Nasıl Olmalıdır Her ne kadar işçiliği zor, montaj süresi uzun olsa da dökme dilimler diğer radyatör türlerine göre daha dayanıklı ve uzun süreli kullanıma sahiptir. Panel radyatörler ise estetik görünümlü, işçiliği kolay, montaj süresi kısa olduğu için günümüzde en çok kullanılan ısıtıcı türleri arasında yer alır.Kalorifer Petegi Montajı Nasıl Olmalıdır Bu tip radyatörlerin asma işlemini gerçekleştirirken birtakım noktalara dikkat etmek ısıtıcının doğru ve verimli çalışması için oldukça önemlidir.

Kalorifer peteği monte ederken dikkat edilmesi gereken noktalar

  • Radyatörün duvar ile arasında olması gereken mesafe en az 40 mm olmalıdır. Radyatörün yerden yüksekliği ise en az 70 mm olmalıdır. Bu oran genelde 100 mm civarındadır.
  • Isıtıcılar pencere altına yerleştirilmelidir.
  • Isıtıcıların kesinlikle alttan gidiş ve üstten dönüş olarak bağlanmaması gerekir.
  • Dökme dilimli radyatörlerde konsollar, dilim aralarının 6 mm olduğu göz önünde bulundurularak delinmelidir.
  • Radyatör giriş ve çıkışlarına vana yerleştirilmelidir.
  • Radyatörün üst bağlantı ağzına mutlaka hava alma purjörü konulmalıdır.
  • Branşman borularında gidiş ve dönüş branşman eğimleri verilmeli ve borular 250 mm’den az 1500 mm’den fazla olmamalıdır.
  • Eğer radyatör 1,6 metreden uzunsa farklı taraflardan çapraz bağlanmalıdır. Bu şekilde bağlandığında kombi pompası radyatör içi sirkülasyonu tam yapabilir ve radyatörden tam ısıl verim alınabilir
    • Kalorifer peteği asma işlemi

Kalorifer Peteği Montajı Kalorifer peteği asma işlemine başlamadan önce radyatör konsolu ya da askı köşebendi duvara monte edilerek ısıtıcının yeri hazırlanmalıdır. Eğer panel radyatör monte edilecek ise üretici firma kataloğunda yer alan talimatlara uygun ya da metre ile ölçülerek montaj gerçekleştirilmelidir.

Kalorifer Peteği Montajı Radyatörü asarken son derece dikkatli olunmalı, işlem esnasında el kesilmesi ya da radyatörün ayağa düşmesi sebebiyle oluşabilecek kazalara dikkat edilmesi önem arz eder.Kalorifer Petegi Montajı Nasıl Olmalıdır Dökme dilimli radyatör konsolu ve kelepçeyi monte ettikten sonra betonun kuruması için en az 1 gün beklenmesi gerekir. Eğer bu kuruma süresi beklenmezse radyatör monte edildiği yerden düşebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.